Tomáš Riedl o přípravce

Dnešní rozhovor nám poskytl Tomáš Riedl, trenér našich nejmenších hráčů – badmintonové přípravky. S Tomášem se mohou setkávat všechny děti, které u nás v oddíle začínají poprvé trénovat.

Jak jsi spokojený s prací nejmenších? Baví je to? Mají chuť trénovat?

Ano jsem. Jestli je to baví? Zeptej se (Johany, Natálie, Anny, Toma, Matyáše, Ondry, Sabiny, Natálie, Toma, Marie, Lucie, Adama, Filipa, Honzy, Jany, Daniely, Ivany, Adama, Terezy, Lukáše, Michala, Marie, Anny, Matouše a Tadeáše). Někdy je to baví víc, někdy méně. Zatím to neberou jako trénink směřující ke konkrétnímu sportovnímu výsledku.

Nakolik se liší trénování úplných začátečníků od tréninků žáků nebo juniorů?

Začínající hráči z počátku potřebují získat základní badmintonové dovednosti, jako je držení rakety nebo pohyb s raketou. A to se stále opakuje a opakuje. Mezitím je občas potřeba někomu uvázat tkaničky, otevřít pití nebo najít odloženou raketu.

Jak tedy vypadá harmonogram takového tréninku přípravky?

Tréninková jednotka je 1hod dvakrát za týden. Rozcvička, kondiční a koordinační cviky s využitím švihadla, rakety. Procvičování základů badmintonu – dribling, podání, základní údery, krátké výměny s nahrávači (starší kamarádi).

Jak se za ty roky, co trénuješ, změnily dovednosti nejmenších dětí?

Děti jsou stejné. Jen rodiče jsou mladší a mladší (ve srovnání se mnou). Některé děti jsou pohyblivější, jiné méně.

Co očekáváš od dětí, které poprvé přijdou na trénink?

Že je badminton alespoň trochu láká. A nebo sportování v tělocvičně.

Máš mezi svými svěřenci nějaké viditelné talenty? Poznáš u takových začátečníků, jestli mají pro badminton talent?

Nemyslím si, že je možné rozpoznat u tak malých dětí přímo badmintonový talent. Sportovní ano. Dobrá koordinace těla, dobré reakce a radost z pohybu. Pokud alespoň něco z toho zafunguje, tak je velká šance, že se dostaví i dobré výsledky.

Co bys vzkázal rodičům, kteří by chtěli v září přihlásit své dítě do badmintonu?

Rádi Vás a Vaše děti uvidíme v tělocvičně. Stačí k tomu jen sálové tenisky, oblečení do tělocvičny, raketa a švihadlo. Tréninky přípravky jsou v úterý a čtvrtek každý týden po dobu školního roku.