Vážení bývalí i současní badmintonisté !
Dovolte mi abych vás co nejsrdečněji přivítal na setkání bývalých i současných sportovců, přerovských badmintonistů. Zvláště pak vítám ty, kteří stáli u samotného začátku přerovského badmintonu. Letos tedy uplynulo 45 let, kdy byl při tehdejší Tělovýchovné jednotě Meopta Přerov (později Meochema) založen badmintonový oddíl, u jehož začátku stáli pánové Gustav Vogler, Květoslav Dubský, Josef Kalman, Jiří Tomešek. Mezi první hráče patřili Jemelka, Churý, Vojzola, Mrňák, Tichánková, Janoušek. Mezi první mládež tehdy patřili Smola, Válek, Wykrent, Hatlánková, Miková, Pavelková, Papšíková. Dále pak Hruška Petr, Hruška Ivo. Prvním a potom dlouholetým trenérem byl Gustav Vogler. Mezi další silnou generaci mládeže patřili Jitka Jelínková, Jiřina Mitinová, Jiří Pavelka, Jaromír Plhák a s přechodem trénování na Velkou Dlážku Karel Smolík, Petr Ludík, Jan Pavlík, Laďa Raška, Roman Hynčica, Kamila Kleinová, Pavel Kubiš, Marek Kalman, Jirma Jiroušková, Radim Anděl. Delší čas obohacovali přerovský badminton také Jarda Herzog, Jiří Perutka, Petr Večerka, sestry Nevařilovi, Šárka Khomová, Lenka Suchánková a další a především na trenérském postu výrazně zasáhla do přerovského badmintonu Dana Kouřilová.
V roce 1995 jsme v Přerově založili nový badmintonový klub SK PIK Přerov, který se v roce 2000 přejmenoval na Sportovní klub BADMINTON Přerov a v této podobě působí dodnes. Nejsilnější mládežnická generace v novodobé historii vzešla z náboru dětí v roce 1995 a 1996. Hráči Barbora Bohmová, Kristýna Burglová, Kristýna Milá, sestry Pavlíčkovy, Jana Rudolfová, Michal Bohm, Matěj Milý, Jan Pavelka v průběhu dalších let posbírali množství medailí na všech úrovních.
Od sestupu družstva z tehdejší moravské druhé ligy v roce 1974 hrál Přerov v soutěži družstev dospělých více jak 20 let pouze krajský přebor. V roce 1996 se podařilo přerovským postoupit do II. celostátní ligy. V roce 2003 zvítězil Přerov ve II. lize skupina východ a postoupil do I. celostátní ligy, kde setrval dvě sezóny. V roce 2005 družstvo sestoupilo zpět do druhé ligy a protože z krajského přeboru přes kvalifikaci postoupilo do II. ligy „B“ družstvo Přerova, měli jsme od nadcházející sezóny dvojnásobné zastoupení v této soutěži a to jsme si zachovali až do konce sezóny 2008/2009, kdy družstvo „B“ sestoupilo do oblastního přeboru. V tomto roce byla celorepublikově I. Liga přejmenována na extraligu a II. Liga na I. Ligu. V sezóně 2009/2010 jsme s jediným družstvem v I. Lize získali bronzové medaile a v sezóně 2011/2012 obsadili páté místo. Loňská sezóna 2011/2012 však patří k těm nejméně zdařilým. Po celou tuto sezónu, z důvodů studijních i pracovních, se družstvo nemohlo představit v nejsilnější sestavě a z I. Ligy sestoupilo. V silné konkurenci nám tentokrát nepomohly ani posily z Trenčína. V současné době má přerovský badminton v soutěži dospělých dvě družstva, v soutěži dorostu jedno družstvo. Žáci se účastní pouze turnajů jednotlivců.
Na úspěchy dřívějších reprezentantů Wykrenta, Kleinové, Kubiše navázali v posledních letech přerovští hráči svými úspěchy a množstvím medailí z krajských přeborů i mistrovství republiky včetně mistrovských titulů Kristýny Milé a Zuzany Pavelkové.
O co méně se dařilo v soutěžích družstev, o to více úspěchů zaznamenal v uplynulých letech přerovský badminton v soutěžích jednotlivců tuzemských i mezinárodních. Na podzim roku 2007 byla Zuzka Pavelková spolu se synem zde přítomného Petra Ludíka Milanem, členkou juniorského družstva, které reprezentovalo Českou republiku na Mistrovství Evropy do 17 let v Istanbulu. V roce 2010 ještě jako juniorka získala dvě bronzové medaile na mistrovství ČR dospělých a byla členkou družstva dospělých, které získalo sedmé místo na Mistrovství Evropy družstev žen ve Warszavě. Vzápětí byla nominována rovněž i s Milanem Ludíkem na Mistrovství světa juniorů do Mexika. Z důvodu výbuchu sopky na Islandu se však nepodařilo odletět. V roce 2011 získala pak Zuzka bronzovou medaili v mixu na Mistrovství České republiky, které se konalo v Přerově. V minulém roce byla opět členkou reprezentačního družstva dospělých, které v Holandsku obsadilo deváté místo v týmové soutěži. Svým postavením na evropském žebříčku si vybojovala právo účasti na Mistrovství Evropy jednotlivců ve švédské Karlskroně. Nyní je na 137. místě světového žebříčku a trénuje v dánském Odense. Na tomto místě je určitě dobré si připomenout úspěchy, byť ne přerovské hráčky, ale hráčky s kořeny na Přerov, Kristýny Ludíkové (Gavnholt). Z největších úspěchů je to to titul juniorské mistryně Evropy z roku 2007 ve čtyřhře spolu s běloruskou Olgou Konon. K mnoha titulům z Mistrovství České republiky dospělých, přidala v roce 2011 titul Mezinárodní mistryně ČR v turnaji kategorie chalange. K jejím největším úspěchům však určitě patřil postup na OH do Pekingu v roce 2008 a do Londýna v roce 2012. Kristýna dnes žije a trénuje v dánském Ikastu. Samozřejmě je stejně jako Zuzka členkou reprezentačního týmu dospělých jako číslo 1. V tuto chvíli je na 37. místě světového žebříčku ve dvouhře. Přerovský badminton stále spolupracuje s trenčínským klubem Petra Ludíka. Juraj Pagáč hostuje za náš klub, Matěj Milý za trenčínský. Poslední pěkný výsledek, druhé místo, uhráli ve smíšené čtyřhře před 14 dny Martin Ludík s naší Veronikou Pěčkovou na celostátním turnaji kategorie do 15 let v Břeclavi.
Samostatným odstavcem bych se rád vrátil k největší akci celé historie přerovského badmintonu a tou bylo uspořádání loňského Mistrovství České republiky dospělých v badmintonu. Tým dobrovolníků z řad členů klubu a známých připravil nejen sportovní svátek přerovského badmintonu, ale upořádáním slavnostního večera s vyhlášením nejlepších badmintonistů i kulturní podívanou pro všechny přítomné. Za uplynulá léta jsem se zúčastnil jako hráč, trenér i funkcionář desítek Mistrovství. Musím konstatovat, že přerovské určitě patřilo k těm nejlepším, jaké kdy byly uspořádány. Důkazem byly desítky děkovných mailů a SMS od hráčů, trenérů i členů VV ČBaS.
Přerovským badmintonem v pětačtyřicetileté historii prošly stovky hráček a hráčů všech věkových kategorií. Mnozí se podíleli na jeho rozvoji v dobách dobrých i zlých. Dnes prožívá badminton (především komerční) celosvětový boom. I v Přerově můžete nyní vyzkoušet, co vám z vašeho dřívějšího umění zůstalo na přerovské Badminton aréně, kde je badminton pro veřejnost.
Závěrem bych rád vyzval ty, kteří mají syny, dcery, vnuky, vnučky, aby neváhali nám je přivést do klubu, aby mohli navázat na pětačtyřicetiletou cestu přerovského badmintonu. Nemohl jsem zde vyjmenovat všechna jména sportovců, kteří prošli za 45 let přerovským badmintonem. Pokud jsem na někoho zapomněl, z této pozice se mu omlouvám, nebylo to záměrem. Úplně na závěr si vás dovolím vyzvat, abychom povstáním a minutou ticha vzdali čest těm, kteří s námi nemohli oslavit toto výročí. Zesnulým Gustavu Voglerovi, Květoslavu Dubskému a Daně Kouřilové.