Kondičně-herní soustředění 26.-31.7.2015 (včetně videa)

Již třetím rokem se tradičně konalo třetí červencový týden kondičně-herní sooustředění našich hráčů doplněné o badmintonisty z dalších českých klubů. Stejně jako vloni jsme vsadili na osvědčenou kombinaci skvělého ubytování v Patriot Campu v Držkové a tělocvičny základní školy v Kašavě. Průběh soustředění byl přibližně z poloviny věnován kondičnímu tréninku na horských kolech a z poloviny herní přípravě v tělocvičně.

soustředěni - Klapinov

Obvyklý průběh dne

Díky tomu, že jsme měli tělocvičnu pronajatou pouze pro sebe, nebyl problém kondiční a herní tréninky plánovat operativně dle aktuálního počasí. Klasicky jsme začínali sportovat již ráno v 7:05 krátkou rozcvičkou (běh asi 2 km a cviky na protažení). Po snídani začínala dopolední tréninková jednotka a po obědě, který jsme řešili buď v Patriot Campu nebo cestou na kole, následovala odpolední tréninková jednotka. Po večeři následovalo osobní volno, ve kterém se bezpečně ukázalo, kdo přes den makal a kdo jel na půl plynu ;-)

soustředění - na kole

Kondiční příprava na kole

Z šesti tréninkových dnů jsme na kole vyjeli celkem čtyřikrát a všechny trasy byly plánovány svou délkou na 3-5 hodin jízdy včetně přestávek. Celkově jsme ujeli 147 km s převýšením 3 596 m. Odkazy v tomto odstavci vedou na web cykloserver.cz se záznamem jednotlivých tras. Nedělní etapa byla pro některé také prvním seznámením s kolem ba dokonce s přehazovačkou. V dalších dnech se výkony všech účastníků zlepšovali. Hned při druhé vyjížďce v úterý jsme si dali náročný výjezd z Rusavy přes Grapy na Hostýn. Ve středu jsme zvolili oblast Vlčkové a Lukova se zastávkou na stejnojmenném hradě. Poslední etapu ve čtvrtek jsme směřovali z Trojáku na Lázy a do Rajnochovic, odkud jsme ve výjezdu na Tesák uspořádali výjezdní prémii.

soustředění - v hale

Herní trénink

Herní trénink v tělocvičně probíhal v několika fázích. Na začátku se cvičila dynamika, výbušnost a práce nohou. Poté se pokračovalo na třech kurtech ve třech pracovních skupinách s vlastním trenérem. Nacvičoval se pohyb na kurtu, herní technika a přesnost. V průběhu týdne si hráči mohli vyzkoušet celou škálu úderů, u kterých se pracovalo především na odstranění zlozvyků nebo špatného provedení. Herní část byla několikrát doplněná různými turnaji. Posledních asi 20 minut tréninku v tělocvičně bylo věnovaných posilování s vlastní váhou těla. Jednalo se především o badmintonově problémové partie, které jsou často namáhány, ale málo procvičovány (ramena, záda, břicho). Hráčům jsme ukázali vhodné cviky, které mohou cvičit po tréninku nebo jen tak doma (různé varianty kliků a zkracovaček, tzv. „prkno“ pro posílení středu těla, nebo například zvedání hlavy+ramen pro posílení zad).

Hráči si během všech šesti tréninkových dní pořádně mákli. Obecně však platí, že kondice získaná na soustředění je pouhé minimum, které jim pro nadcházející sezónu nebude stačit, pokud nebudou pokračovat v tréninku. Během léta doporučujeme pro zlepšení vytrvalosti jízdu na kole (včetně delších kopců), běh (alespoň 8 km ideálně prokládaných intervalovými sprinty) nebo plavání (alespoň 30 minut). Především běh je pro vytrvalostní trénink (i během sezóny) nejvhodnější a nejpřirozenější pohyb.

Více fotek ze soustředění najdete v albu na Facebooku.

Kondičně-herní soustředění 2015Takhle vypadalo ve zkratce letošní kondičně-herní soustředění v Hostýnských vrších.

Posted by SK Badminton Přerov on 9. srpen 2015