4. zpráva z Istanbulu

Po smolně prohraném zápase s Walesem jsme večer v 19. 00 hod. nastupovali k zápasu se Španělskem. Matematika byla jasná. Výhra 6:1 znamenala náš postup z prvního místa, 5:2 by se počitalo mezi námi a Španělskem, 4:3 by znamenalo druhé místo ve skupině. Lucka kvůli zádům nemohla nastoupit. Španělé mají velice vyrovnaný tým na všech postech. V deblech téměř nebyla z naší strany šance. Do singlu kluků musel nastoupit M. Ludík a L. Zevl. Na první dvouhru dívek jsme šli s Martinou, neboť tento typ soupeřky mohla přehrát technicky jedině Martina. Pořadí zápasů bylo určeno 1. MS, 1.WS, 2.MS, WD, MD, 2.WS a XD. Začínal tedy Milan, který s tímto Španělem prohrál před měsícem ve Švýcarsku. Od začátku cítil, že to tentokrát půjde a především měl zápas pod kontrolou hlavně hlavou a nedělal zbytečné nevynucené chyby. Po svědomitém výkonu „svého“ Španěla vykostil na dva sety. Pak šla na dvouhru Martina, která byla celé odpoledne připravována na to, že bude hrát nejdůležitější zápas a dá do něj vše. První set těsně prohrála. Ve druhém začala mít navrch a překvapila soupeřku několika backhandovými podáními, jak krátkými, tak dlouhými. Vyhrála druhý set a cítila, že se dá zápas dotáhnout do vítězství. Hecována celým týmem se vrhala za míči, které běžně již nechává spadnout. Zápas dotáhla k vítěznému konci (dle mého názoru snad v nejlepším zápase co jsem ji kdy viděl).

Vedli jsme 2:0 a Španělé začali být nervózní. Naznačil to i průběh dalšího zápasu, ve kterém nastoupil Lukáš Z. Po první půli 1. setu vedl 11:6. Poté, jakoby se zalekl nabídnuté příležitosti, se začal dostávat pod tlak soupeře a byl přehráván především na síti. Z vedení 11:6 bylo najednou prohrávání 16:11. Set prohrál a ve druhém již klidnější Španěl si nenechal vítězství vzít. Do debla dívek nastoupila Zuzka s Katkou s taktikou „nehrát debla“, ale pouštět se s nimi do dlouhých klírových výměn. Byly momenty, kdy tato taktika skutečně platila a z překvapivých útoků se daly dělat body. Španělky však byly výrazně lepší a vítězství si nenechaly ujít. V deblu kluků šance rovněž nebyla. Naši byly výrazně přehrávani postupným útokem na síti a podlehli rovněž ve dvou stech. Prohrávali jsme 3:2 a stále byla ještě šance na druhé místo ve skupině. Nastoupila Katka na druhou dvouhru a v prvním setu měla trošku navrch. Pár zbytečných chyb v koncovce prvního setu znamenal především klid pro Španělku, která si ve druhém setu již více věřila a přehrávala Katku především rychlejší hrou. Za stavu 4:2 pro Španělsko se pak dohrával mix Zuzka s Milanem, kdy výborným Španělům vzali alespoň set. Prhráli jsme tedy 5:2 stejně jako Wales. Španělé mají velice vyrovnaný tým na všech postech a zaváhání v jednom zápase mohou ihned napravit ve druhém.

Skončili jsme tedy třetí ve skupině. Z haly na hotel jsme se dostali před půlnocí a v 5.45 jsme zase vstávali k nynějšímu rannímu zápasu proti Řecku. Začínáme za 10 minut, v 8:30.