30.4.2011: Jarní vyjížďka

Podle dosavadního hlasování je 30. duben (sobota) nejčastěji preferovaným termínem pro Jarní vyjížďku. Start bude ve 13 hodin od Ornitologické stanice v Přerově (to znamená sraz 12:55). Prozatím počítám s Prezidentem, Kamilou, Zuzkou, Petrem V. a Zdeňou. Pokud se někdo ještě rozhodne, jestli pojede, ať připíše svou účast do komentáře pod tímto příspěvkem. Je to z praktického důvodu, abych věděl, na koho čekat, kdyby se zpozdil. Dlouhodobá předpověď by měla být na víkend pozitivní, takže snad nebude nutné nic měnit nebo odvolávat.

Trasa vyjížďky doznala pár drobných změn. Po včerejší projížďce trasy jsem se rozhodl především upravit sjezd k Bečvě a dojezd do Přerova. Aktuální mapa je již k dispozici. Pod fotkou si rozklikněte celý článek. Dál najdete aktuální mapku a popis trasy.

Následující řádky Vám přiblíží, co se vlastně bude dít. Start Jarní vyjížďky je u Ornitologické stanice v Přerově. Odtud pojedeme kolem skate parku do Žebračky a dále budem pokračovat proti proudu Bečvy po pravém břehu do Grymova. Je to pohodová terénní cesta. Po přejetí grymovského mostu se napojíme na asfaltovou cyklostezku, po které budeme pokračovat přes Osek až do Lipníka. Zastávku na Jadranu neplánujeme, protože zatím jsme ujeli cca 15 km po rovině. Z Lipníka se dál po cyklostezce „Bečva“ přesuneme do Týna, kde vystoupáme po silnici na Helfštýn. Samotné stoupání měří asi 1,5km, ale takhle na jaře dá zabrat. Proto si dáme v bufetu u parkoviště pod Helfštýnem kofolu a pár minut na vydýchání. Prohlídku hradu z časových důvodů neplánujeme. Od Helfštýna budeme pokračovat po lesní cestě, která zvolna stoupá okolo vrchu Krásnice. Napojíme se na státní silnici Lhota – Paršovice, míjíme chatu U Huberta a po chvíli odbočujeme na lesní asfaltku vedoucí okolo vrchu Maleník. Odtud cesta začíná klesat. Na úrovni Valšovických jezírek odbočíme vlevo sjezdem k Bečvě. Sjezd je po široké lesní šotolinové cestě namísto terénu, který byl plánován. Úsek není nebezpečný, pouze štěrk v zatáčkách může být nepředvídatelný. V těchto místech je krásný rozhled na Moravskou bránu, doporučuji zastavit a až poté se kochat. Nakonec vyjedeme u lávky v Rybářích. Zde si můžeme chvíli odpočinout. Přejedeme (odvážnější mohou přebrodit) Bečvu a po žluté značce pokračujeme terénem po pravém břehu řeky. Terén není náročný, pouze sem tam nám do cesty vleze naplavený písek. Po pár kilometrech dojedeme do osady Zadní Familie, kde po zpevněné cestě pokračujeme do Přední Familie. Podchodem protneme silnici Lipník – Hranice a projedeme pod Jezernickými viadukty. Cesta dál pokračuje asfaltkou kolem cihelny v Jezernici a dál až na kraj Lipníka. Zde po polňačce a modré značce podjedeme opět silnici na Hranice a ocitneme se u lipenského obchvatu. Část obchvatu míjíme po souběžné polňačce, část musíme absolvovat přímo po silnici. Cesta je zde dostatečně široká a sobotní provoz snad nebude moc hustý. Na Horecku odbočíme k Trnávce a po staré rozbité asfaltce sjedeme k vesnici. Pokračujeme vlevo po polní cestě a dál kopírujeme koleje železniční tratě. Trať bezpečně přejedeme u zastávky Osek nad Bečvou a projedeme celou vesnicí. Cestou můžeme opět zazvonit na Karla Smolíka a pozdravit ho. Terénní cestou se přiblížíme k Bečvě a dojedeme do Grymova. Odtud budeme pokračovat stejnou cestou jako na začátku až k Laguně. U Laguny si můžeme v hospůdce dát za odměnu točenou kofolu…

Trasu jsem pozvolným tempem projel za 3 hodiny čistého času. Když připočtu nějaké ty zastávky, myslím, že mezi 17. a 18. hodinou budeme zpět v Přerově. Doporučuji vzít si s sebou přilbu, pití a náhradní duši (vercajk na výměnu mám). Vyjížďku se budu snažit poctivě dokumentovat na foťák.